VfL Wolfsburg ka nënshkruar me ndërkombëtarin kroat Lovro Majer (1998) nga klubi i divizionit të parë francez Stade Rennes për 30 milionë euro.

Mesfushori sulmues nënshkroi një kontratë pesëvjeçare me Wolves deri më 30 qershor 2028 dhe do të mbajë fanellën me numrin 19.

“Nuk është sekret që Lovron e kemi në listën tonë për një kohë të gjatë. Një lojtar kreativ, teknikisht i aftë, ai i ka dëshmuar cilësitë e tij në Francë gjatë dy viteve të fundit. Ai gjithashtu ka përvojë ndërkombëtare me Rennes në Ligën e Evropës dhe Dinamo Zagreb në Ligën e Kampionëve. Ne jemi edhe më të kënaqur që tani kemi gjetur një zgjidhje dhe mund ta mirëpresim atë këtu në Wolfsburg. Me Lovron ne do të jemi edhe më fleksibël në mesfushë në të ardhmen, ai mund të përdoret në qendër, por ai gjithashtu ka pikat e tij të forta nga jashtë”, – tha drejtori sportiv i VfL, Sebastian Schindzielorz.

“Jam shumë i lumtur që kalimi në Wolfsburg në Bundesligë funksionoi dhe mezi pres që më në fund të filloj. Mezi pres të punoj me shokët e mi të rinj të skuadrës dhe ekipin e trajnerëve rreth Niko Kovac. Dua të ndihmoj ekipin, të bëj më të mirën dhe të bëj pjesën time për të na ndihmuar të arrijmë objektivat tona”, – thekson Majer.

Ai me Metz filloi sezonin e Ligue 1, duke bërë 62 paraqitje në ligë për francezët në të cilat ai shënoi 8 gola.

Para se lojtari sulmues të shkonte në Francë në vitin 2021, ai luajti për Dinamo Zagreb dhe Lokomotiva Zagreb në vendin e tij. Në përgjithësi, ai ka 241 ndeshje (46 gola) në kategorinë e meshkujve. Ai kaloi përmes kombëtares kroate nga U18 në ekipin e të moshuarve, për të cilin debutoi në vitin 2017, ishte në skuadrën e Kupës së Botës 2022 dhe ka bërë 22 paraqitje deri më tani (katër gola). Ai ka bërë 14 paraqitje (dy gola) në klasën e parë dhe në kualifikueset e Champions League dhe ka bërë 20 paraqitje në Europa League (tre gola).

Para Majer, bardhezinjtë kishin nënshkruar me Cedric Zesiger, Moritz Jenz, Vaclav Cerny, Tiago Tomas, Rogerio dhe Joakim Maehle. Prandaj Majer është qasja e shtatë për Wolfsburg.