Qendërmbrojtësi Santiago Bueno (1998) është bërë nënshkrimi i dytë i javës i Wolverhampton, duke u bashkuar në një lëvizje të përhershme nga skuadra spanjolle Girona për 12 milionë euro.

Futbollisti i lindur në Uruguaj por që ka edhe pasaportën e Italisë ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2028 me klubin anglez.

Pas shokut të Amerikës Jugore, Enso Gonzalez nëpër dyert e Compton Park, uruguani ndërkombëtar, arrin pas tre sezoneve të vazhdueshme në Spanjë dhe i shton një dimension të ri opsioneve mbrojtëse të Gary O’Neil.

192 cm i gjatë, Bueno sjell një lojë të fortë mbrojtëse dhe besim në top në anën e djathtë të departamentit të qendërmbrojtës së Wolves, si dhe përvojë në skenën ndërkombëtare në fillim të këtij viti.

I marrë nga kombi i tij nga Barcelona në vitin 2017, mbrojtësi u zhvillua në Camp Nou, përpara se të vendoste të përparonte karrierën e tij në futbollin e lartë me Girona, ku u transferua përgjithmonë në 2019.

Ishte në Girona ku Bueno kombinoi forcën dhe vendosmërinë e tij në Amerikën e Jugut me mbrojtjen e duhur për La Liga, ku u promovua me Girona verën e kaluar, përmes play-off-eve të nivelit të dytë.

Duke shënuar katër gola dhe pesë asistime teksa ishte në Girona, 24-vjeçari bëri një tranzicion të pandërprerë në nivelin më të lartë, duke ndihmuar skuadrën e tij të përfundonte gjysmën e parë, portën e pastër në ish-klubin e Barcelonës dhe fitoren ndaj Real Madrid sezonin e kaluar.

I admiruar nga trajneri i Uruguait, Marcelo Bielsa, ish-trajneri i Leeds United e ka integruar mbrojtësin në ekipin e tij të lartë dhe i dha Buenos ndeshjet e tij të para dhe të dyta ndërkombëtare në fillim të këtij viti.

Drejtori sportiv Matt Hobbs tha:
Personaliteti i Santiago-s është ai që ne e kërkojmë te një lojtar, i shtyrë, i uritur, punëtor dhe modest, por me pak avantazh dhe mund të luajë. Ai është i përshtatshëm për atë që ne kemi kërkuar.  
Ai 192 cm dhe agresiv, siç do të prisnit nga një qendërmbrojtës uruguaian, por ai gjithashtu mund të luajë dhe na jep një ekuilibër të mirë. Unë kam folur më parë për njësitë dhe me katër ekipet e pasme, ai është plotësuesi i përsosur për këtë.”