Në ndeshjet e orës 18:55 të 1/16 të finaleve të Europa League kualifikohen Roma, Lask, Basaksehir, Basel, Wolves, Leverkusen dhe Wolfsburg.

Ja rezultatet e plota:

Basaksehir-Sporting 4-1 (vajtja 1-3): 31′ Skrtel, 45′ Aleksic, 68′ Vietto (S), 90′ Visca.

Basel-APOEL 1-0 (vajtja. 3-0): 38′ pen. Frei

Espanyol-Wolverhampton 3-2 (vajtja. 0-4): 16′, 57′ e 91′ Calleri, 22′ Traore (W), 80′ Doherty (W)

Porto-Bayer Leverkusen 1-3 (vajtja. 1-2): 10′ Alario, 51′ Demirbay, 57′ Havertz, 66′ Marega (P)

Gent-Roma 1-1 (vajtja. 0-1): 25′ David. 29′ Kluivert (R)

LASK-AZ Alkmaar 2-0 (vajtja. 1-1): 44′ pen. e 50′ Raguz

Malmoe-Wolfsburg 0-3 (vajtja. 1-2): 42′ Brekalo, 66′ Gerhardt, 70′ Joao Victor