Ashtu siç pritej, Borussia Dortmundi është kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në dëm të Sevillas duke triumfuar me rezultat të përgjithshëm prej 5-4.

Sfida e parë e zhvilluar në Andaluzi u mbyll me fitore prej 3-2 të skuadrës gjermane, ndërsa ekipet luajtën baras në sfidën e kthimit (2-2) dhe BVB vazhdoi në fazën tjetër.

Pas një aksioni të rrjedhshëm të vendasve në Signal Iduna Park, Marco Reus asistoi në zonë te Erling Haaland, i cili nuk e pati të vështirë ta fuste topin në rrjetë (35’).

Sulmuesi norvegjez e futi topin në rrjetë porsa filloi gjysma e dytë, mirëpo pas konsultimit të VAR-it, goli u anulua për ndërhyrje të palejuar.

Sidoqoftë, Haaland e dyfishoi epërsinë me një gol të shënuar nga penalltia (54’). Po nga penalltia shënuan edhe mysafirët me anë të Youssef En-Nesyri (69’) vetëm sa për ta ngushtuar rezultatin.

Në minutat shtesë të takimit (90’+6), Youssef En Nesyri shënoi edhe një gol për Sevillan, mirëpo kjo nuk e pengoi Borussia Dortmundin që të vazhdojë në çerekfinale.