Misioni i realizuar për skuadrën e Sarrit, e cila mund 1-0 Friulianët pas kohës shtesë dhe hyn në çerekfinale ku do të përballet me Milanin.

Në fillim të rrezikshëm dy herë Muriqin me kokë, tenton edhe Samarxhiq. Pas pushimit, Zaccagni mbetet nëdhomat e zhveshjes pas përplasjes me Succses, gjë që e impenjon Reinën i vëmendshëm edhe ndaj Betos. Në finale Silvestri dhe Udogie e cojnë ndeshjen në kohën shtesë, ku Arslan godet shtyllën. Immobile vendos ndeshjen me një goditje parabole mbi portierin në minutën e 106-të.

LAZIO-UDINESE 1-0 pas k.sht.(0-0 në 90′)
106’ Immobile
Lazio (4-3-3): Reina; Lazzari, Luiz Felipe, Patric (115’ Vavro), Marusic (80’ Hysaj); Milinkovic, Leiva (46’ Cataldi), Luis Alberto; Felipe Anderson (103’ Romero), Muriqi (71 Immobile), Zaccagni (46’ Moro). Tr.: Sarri
Udinese (3-5-2): Silvestri; Perez (108’ Nuytinck), Becao, Zeegelaar; Soppy, Jajalo (32′ st Arslan), Walace (91’ Makengo), Samardzic, Udogie; Success (67’ Beto), Pussetto (108’Nestorovski). Tr.: Cioffi
Karton i verdhë: Becao (U), Zeegelaar (U), Pussetto (U), Luiz Felipe (L), Patric (L), Cataldi (L), Felipe Anderson (L), Perez (U), Hysaj (L), Arslan (U)