Lionel Messi tronditi botën e futbollit duke njoftuar se dëshiron të largohet nga Barcelona pas rreth dy dekadash.

Superylli argjentinas, 33 vjeç, është lënë i demoralizuar pas një sezoni nën-pritshmëritë dhe një zhgënjim nga klubi, përfshirë presidentin Josep Maria Bartomeu.

Manchester City është favorit për ta marrë, me Paris Saint-Germain dhe Inter Milano gjithashtu të interesuar.

Por tifozët me siguri nuk mund ta pranojnë largimin e Messit. Mbi të gjitha, anësori legjendar ka dhënë gjithçka për Barcën.

Gjatë afër dy dekadave të tij në klub, nga ekipi i të rinjve në skuadrën e parë, Messi ka kaluar afër 17 vjet në ekipin e parë.

Ja 10 futbollistët më besnikë në botë aktualisht: