24 orët e fundit kanë shënuar një rritje të numrit të infektuarve me koroanvirus. Task forca e ministrisë së Shëndetësisë thotë se nga 191 testime kanë rezultuar pozitiv 18 persona.

Të infektuarit janë 11 raste në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe 1 në Durrës. Ndërkohë janë shëruar 6 qytetarë.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 898 qytetarë, ndërsa 77% e të prekurve tashmë janë të shëruar.

Në të gjithë vendin aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Kamëz.

Situata në spitale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh. Aktualisht në dy spitalet COVID janë të shtruar 19 pacientë dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Me pak se 11% e te prekurve aktivë po marrin trajtim në spitalet Covid, pjesa tjetër ndiqet nga mjeku i familjes.

Nga fillimi i epidemisë, deri tani, në vendin tonë janë kryer 11769 testime, nga të cilat, 11239 janë testime molekulare dhe 530 janë testime serologjike.

COVID-19 – Statistika (14 Maj 2020)

 • Testime totale                         11769
 • Testime molekulare                11239
 • Testime serologjike                   530
 • Raste pozitive                            898
 • Raste të shëruara                        694
 • Raste Aktive                              173
 • Humbje jete               31 (Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

 • Tiranë           81
 • Krujë            47
 • Shkodër        16
 • Kamëz          12
 • Fier                5
 • Berat              5
 • Elbasan           2
 • Durrës            2
 • Kurbin            1
 • Mirditë           1
 • Korçë             1