Ka përfunduar faza e grupeve në Ligën e Evropës dh plot 24 skuadra kanë kaluar grupet, ndërsa 8 të tjera nga vendet e treta të Ligës së Kampionëve i bashkohen atyre në fazën tjetër të Ligës së Evropës.

Shorti zhvillohet në selinë e UEFA-s në Nyon të Zvicës, të hënën me 16 dhjetor. Shorti i drejtpërdrejtë do të fillojë në orën 13:00.

Ndeshjet e para janë caktuar për të enjten me 20 shkurt, ndërsa ndeshjet kthyese më 27 shkurt.

Ndeshjet nisin, disa në ora 18:55 dhe disa të tjera 21:00.

VAZO E PARË:

 1. Ajax (Holandë) *
 2. Arsenal (Angli)
 3. Braga (Portugali)
 4. Basel (Zvicër)
 5. Benfica (Portugali) *
 6. Celtic (Skoci)
 7. Espanyol (Spanjë)
 8. Gent (Belgjikë)
 9. Inter (Itali) *
 10. İstanbul Başakşehir (Turqi)
 11. LASK (Austri)
 12. Malmo (Suedi)
 13. Manchester United (Angli)
 14. Porto (Portugali)
 15. Salzburg (Austri) *
 16. Sevilla (Spanjë)

VAZO E DYTË:

 1. APOEL (Qipro)
 2. AZ Alkmaar (Holandë)
 3. Bayer Leverkusen (Gjermani) *
 4. CFR Cluj (Rumani)
 5. Club Brugge (Belgjikë) *
 6. Copenhagen (Danimarkë)
 7. Eintracht Frankfurt (Gjermani)
 8. Getafe (Spanjë)
 9. Ludogorets (Bulgari)
 10. Olympiacos (Greqi) *
 11. Rangers (Soci)
 12. Roma (Itali)
 13. Shakhtar Donetsk (Ukrainë) *
 14. Sporting CP (Portugali)
 15. Wolfsburg (Gjermani)
 16. Wolverhampton  (Angli)

(skuadra që kanë një (*) janë transferuar nga Liga e Kampionëve)

Pas këtij raundi do të ketë sërish short më 28 shkurt, kur mbesin 16 ekipe. /