Djali i Valentinos, kapitenit të Grande Torinos që humbi jetën në tragjedinë e Supergas, Sandro është kthyer nga ana e tij në një ikonë të futbollit italian, protagonist prej vitesh me fanellat e Interit dhe Kombëtares.  Nga debutimi i tij kundër Sivorit e deri tek dopioja në finalen e Champions League, duke kaluar në stafetën me Riveran dhe blerjen e Ronaldos, ai festoi 80-vjetorin mes miqve dhe ish-shokëve të skuadrës.

TRADITA FAMILJARE

Para se të ishte vetëm Sandro, Mazzola ishte “djali i Valentinos”, kapiten dhe legjenda e Grande Torinos, skuadra më e fortë në Itali (nëse jo në botë), i cili humbi jetën me shokët e tij në rrëzimin e avionit të Superga-s më 4 maj 1949.

DEBUTIM ME GOL

I zbuluar dhe rritur në ekipet e të rinjve të Interit nga dy kampionë të historisë së Interit, Benito Lorenzi dhe Giuseppe Meazza, ai bëri debutimin e tij më 10 qershor 1961 në derbin italian kundër Juventusit.

Angelo Moratti, babai i Massimos, dërgoi Primavera-n në fushë për të protestuar kundër përsëritjes së ndeshjes dhe Sandro shënoi golin e vetëm të Interit kundër Juventusit me penallti në takimin që mbaroi 9-1.

NE EMER TE BABAIT

Në sezonet në vijim ai u bë menjëherë një strumbullar të Interit të trajnuar nga Helenio Herrera.  Në ndeshjen e fundit të kampionatit 1962/1963, i pari i fituar nga Mazzola, ai mori fanellën e Torinos të veshur nga babai i tij Valentino.

Për ta dorëzuar atë është kapiteni i granatës Enzo Bearzot, trajneri i ardhshëm i kampionit të botës, Italisë në 1982.

TOP NË EVROPË DHE NË BOTË

Pas kampionatit mbërrin edhe Kupa e Europës në vitin 1964, e para e fituar nga Interi.  Në finale kundër Puskas dhe Real Madridit të Di Stefanos, ai shënoi dopien vendimtare në 3-1.

Në fund të sezonit do të ketë edhe Kupën e parë Ndërkontinentale kundër Independientes.  Për argjentinasit ai shënoi në ndeshjen e kthimit të fituar 2-0 në Milano.

NUMRAT ME INTERIN

Mazzola kishte veshur vetëm fanellën e Interit në karrierën e tij. Ai doli në pension në fund të sezonit 1976/1977 pas 162 golave ​​në 570 paraqitje.

Në palmaresin e tij ka 4 kampionate, 2 Kupa Kampionësh, 2 Kupa Ndërkontinentale, një golashënues më i mirë në Itali në 1965 (17 gola) dhe një në Champions League në 1964 (7 gola) dhe një vend të dytë në Topin e Artë 1971, pas Johan Cruyff.

I formuar si një sulmues nga Herrera, ai u tërhoq nga pozicioni në vitet e mëvonshme të karrierës së tij për t’u bërë një mesfushor i shkëlqyer.

INTERI I MADH

Mazzola ishte një nga liderët e Herreras dhe “Grande Inter” të Morattit, skuadra më e fortë në Itali në vitet 1960 dhe një nga më të mirët në Evropë, e shënuar në histori me këtë titull.

DERBI DHE RIVALITETI ME RIVERËN

Në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë, rivaliteti i madh midis Interit dhe Milanit u mbyll kryesisht nga ai midis Mazzola dhe Gianni Rivera, shofer dhe kapiten i kuqezinjve.

Mazzola mban gjithashtu rekordin për golin më të shpejtë të arritur ndonjëherë në historinë e derbit të Milanit. Atij iu deshën vetëm 13 sekonda për të shënuar në ndeshjen e 24 shkurtit 1963.

STAFETA

Duke folur për rivalitetin me Riveran, ishte e famshme “stafeta” me të cilën trajneri italian i asaj kohe, Ferruccio Valcareggi, vendosi t’i përdorte në Botërorin e Meksikës në vitin 1970. Në një kohë secili, lojtari i Interit ishte i pari dhe lojtari i AC Milan i dyti. Në atë Botëror Azzurrit u ndaluan në finale nga Brazili i Peles.  Çfarë do të kishte ndodhur nëse ata do të kishin një shans për të luajtur së bashku?

MAZZOLA ME ITALINË

Mazzola doli kampion i Europës edhe me Italinë falë fitores së kampionatit europian në shtëpi të luajtur në vitin 1968.

Me blutë shënoi edhe 22 gola në 70 ndeshje.

JETA SI DREJTUES

Pas daljes në pension, Mazzola u bë trajner fillimisht në Inter dhe më pas në Genoa.  Ai u kujtua te Nerazzurri nga Massimo Moratti, djali i presidentit Angelo, si drejtor sportiv.  Një nga hitet e tij më të mëdha në treg ishte ardhja e Ronaldos në 1997

CIKLI MBYLLET: NË TORINO

Detyra e tij e fundit në botën e futbollit ishte në drejtimin e Torinos nga viti 2000 deri në vitin 2003, pikërisht në skuadrën që i përkiste babait të tij.  Më vonë ai ishte gjithashtu një kolumnist dhe komentator televiziv.

80 VJET

Ai festoi ditëlindjen e tij në restorantin Botinero, një bastion par excellence i Interit, në pronësi të Javier Zanettit.  Mes të pranishmëve ishte edhe shoqëruesi i një mijë betejave Luisito Suarez.