Një mbrojtës i ri i djathtë për Milanin vjen pas lëndimit të pësuar nga Florenzi i cili do të duhet të qëndrojë jashtë fushës për të paktën 2 muaj.

Përforcimi i identifikuar nga kuqezinjtë është Sergino Dest, një amerikan i lindur në vitin 2000 në pronësi të Barcelonës. Milani e mbylli operacionin në pak orë, duke djegur Villarrealin në kohë.
Operacioni me huazim me të drejtë blerjeje të përcaktuar në 20 milionë euro.
Paga e tij prej 4 milionë eurosh do të paguhet e gjitha nga AC Milani.
Në rast të qëndrimit në Milano në vitin 2023, Dest do të nënshkruante një kontratë katërvjeçare.

Amerikani duhet të mbërrijë në Itali nesër në mëngjes për ekzaminime mjekësore.

I lindur në Almere, Holandë nga një nënë holandeze dhe një baba amerikan, Dest është një mbrojtës i djathtë i cili u rrit në sektorin e të rinjve të Ajax.

Pas debutimit në sektorin e të rinjve të lancerëve dhe debutimit në ekipin e parë në vitin 2019, Dest u shit në tetor 2020 te Barcelona për 21 milionë euro. Me blaugranat ai bëri 72 paraqitje, të pasuruara me 3 gola dhe 5 asistime.