Tregu i Milanos ka filluar të marrë formë. Në pritje për të kuptuar nëse skuadra e Piolit do të jetë apo jo protagoniste në Champions League sezonin e ardhshëm dhe rinovimin e lakmuar të Leaos, drejtuesit e kuqezinjve po planifikojnë ndërhyrje të synuara në mesfushë dhe në vijën e parë. Nëse Kamada dhe Openda janë emra shumë të nxehtë, Milani konfirmohet se është më se i interesuar për të negociuar Frattesin me Sassuolo-n dhe ka edhe një emër surprizë: Edon Zhegrova (1999), anësori sulmues i Lille.

Milani duhet të bëjë një goditje të rëndësishme në mesfushë duke mos e zëvendësuar kurrë Kessie në mesfushë. Këtë sezon Pioli nuk ka gjetur një alternativë të besueshme ndaj Tonalit, Krunicit dhe Bennacerit dhe dëmtimi shumë i gjatë i algjerianit ka ndryshuar prioritetet e tregut të transferimeve. Dëshira e Maldinit dhe Massara, siç e kemi raportuar tashmë dhjetorin e kaluar, është që të veshin Davide Frattesin me kuqezinjtë (7 gola në 35 paraqitje në këtë kampionat për Sassuolo). Konkurrenca është e madhe dhe e ashpër, dhe Sassuolo ka qenë gjithmonë një butik mjaft i shtrenjtë.

Milani po kërkon një profil të aftë për të balancuar fazën e mbrojtjes, por pa futje përçmuese në sulm. Nëse i ri, italian dhe me hapësirë ​​për rritje si Frattesi, aq më mirë. Problemi është kostoja e çmimit të hipotezuar nga Sassuolo, e cila për të folur për negociata, dhe ka shumë palë, fillon nga 20-25 milionë euro.

Megjithatë, klubi kuqezi gjithashtu duhet të ndërhyjë urgjentisht në sulm dhe anësori i djathtë që i pëlqen drejtuesve luan në Lille, një klub me të cilin marrëdhëniet janë shumë intensive dhe shpesh fitimprurëse siç kanë treguar rastet Leao dhe Maignan.
Emri surprizë është Edon Zhegrova, një anësor që përfaqëson Kosovën, por i lindur në Gjermani, në vitin 1999 i cili tashmë ka prekur botën kuqezi në vitin 2012 me të cilin kaloi një provë edhe pse më pas nuk mundi të transferohej në Itali për arsye burokratike.

Me këmbën e majtë, i aftë në situatat një me një, ai mund të përshtatet në mënyrë të përsosur me formacionin 4-2-3-1 që lartësoi Piolin në vitet e tij në Milano dhe preferon të fillojë nga e djathta për në qendër edhe pse mund të luajë edhe në nga ana tjetër, një pronë e padiskutueshme e Leaos megjithatë. Mbi të gjitha, ai duhet të rritet në punën ekipore dhe në përqendrim, por shkolla e Lille e ndihmoi atë të kthehej në rrugën e duhur jo vetëm të krijuar nga talenti.
Lille e vlerëson atë në rreth 10 milionë për atë që do të ishte një tjetër bast në një rol delikat.