Interit i është ofruar mundësia për të nënshkruar me qendërmbrojtësin e Corinthians, Robert Renan (2003) por Nerazzurrët janë të interesuar vetëm ta sjellin atë sezonin e ardhshëm.

Sipas FCInterNews, kapiteni i Brazilit U-20 u është propozuar drejtorëve të Interit, Piero Ausilio dhe Dario Baccin nga agjenti i tij Eduardo Bou Daye.

Renan tashmë është vendosur si një lojtar i rregullt i ekipit të parë me O Timao, pavarësisht se sapo ka mbushur 19 vjeç.

Ai eshte nje mbrojtes qendror, luan titullar me Brazilin U-20 dhe mbi te gjitha, eshte kapiten dhe nje pike referimi i Corinthias. Ai gezon nje teknike shume te mire, luan me këmbën e majtë, ka fizik të fuqishëm 186 cm i gjatë por nga ana tjeter, paraqet edhe shume marzh permiresimi duke pare hapat qe ka bere dhe vendin e titullarit te Corinthias.

Renan mund te jete nje shans i mire per nje skuader si Inter qe mund te besoje keshtu tek nje talent vertete i rendesishem i panorames nderkombetare.

Gjithesesi, ka nje problem: nese Renan do te largohet nga Brazili ne janar, kjo do e nxjere jashte gares Inter qe nuk eshte e interesuar per nje transferim te tille ne kete moment pasi nuk mendon se ai mund t’i shërbejë skuadrës aktuale.

Por nese gjithcka shtyhet ne vere, atehere Inter mund ta marre seriozisht oferten dhe propozimin qe ka bere agjenti i tij, pasi zikaltërit do të rishikojnë një lëvizje për të në fund të sezonit nëse njëri prej Milan Skriniar ose Stefan De Vrij nuk nënshkruan një kontratë të re dhe largohet si një transferim i lirë, ose Francesco Acerbi nuk bashkohet me një marrëveshje të përhershme pas përfundimit të huazimit të tij nga Lazio.

Renan konsiderohet si nje nga talentet me te mire vendas ne kete moment. Renan ka nje klauzole prej 45 milione eurosh por Interi mund ta marre ate per rreth 10-12 milione euro nga Corinthians.

Renan ka opsione të tjera përtej Interit, me Atalanta dhe Torino që regjistrojnë një interes për të në Serie A, dhe liderët e ligës portugeze Benfica gjithashtu e ndjekin atë. Ai po monitorohet edhe nga ekipe të Premier Leagues si Manchester City dhe Wolverhampton.