Fitorja e dytë me radhë në garën më të rëndësishme të Afrikës për klubin egjiptian Al Ahly, i cili arrin kuotën 10 në regjistrin e artë të Ligës së Kampionëve Afrikanë.  Në finalen e luajtur në Casablanca fitore e pastër 3-0 ndaj Kaizer ChiefsAfrikës së Jugut me empcionet që ndodhin në pjesën e dytë me protagonist sulmuesin Mohamed Sherif që shënoi 1 gol dhe dhuroi 2 asiste.

KAIZER CHIEFS -AL AHLY 0-3.
53′ Sherif, 64′ Afsha, 74′ Al Sulaya

KAIZER CHIEFS (4-3-3): Akpeyi; Mphahlele, Mathoho, Cardoso, Frosler; Blom (59′ Akumu), Katsande (75′ Zulu), Parker; Ngcobo (46′ Billiat), Nurkovic (92′ Kambole), Mashiane. Tr.: Baxter

AL AHLY (4-2-3-1): El Shenawy; Akram Tawfik, Banoun (Kahraba 90′), Ayman Ashraf (46′ Yasser Ibrahim), Maaloul; Amr Al Sulaya, Hamdy Fathi; El Shahat, Magdi Kafsha (90′ Shalabi), Taher (68′ Dieng); Mohamed Sherif (90′ Ajayi). Tr.: Mosimane

Karton i kuq: 45’ Mashiane.

Karton i verdhë: Parker (K) Taher (A), Banoun (A), Dieng (A), El Shahat (A)