Trajneri Eddie Howe ka qenë i dëshpëruar për të sjellë një sulmues për të shtuar fuqinë e zjarrit në vijën e tij të parë.

Drejtori sportiv i Magpies, Dan Ashworth, ishte në Spanjë të martën për të finalizuar marrëveshjen me sulmuesin suedez Aleksander Isak (1999), i cili ka qenë prej kohësh në krye të listës së dëshirave të Newcastle, por gjithmonë konsiderohej një transferim i vështirë për t’u realizuar.

Newcastle i ka dhënë prioritet një sulmuesi të ri pasi Callum Wilson është një shqetësim i vazhdueshëm prej dëmtimeve.  30-vjeçari pësoi një dëmtim të legenit gjatë barazimit 3-3 të së dielës me Manchester Cityn.

Isak ka shënuar 44 gola në 132 ndeshje për Sociedad pasi iu bashkua klubit në vitin 2019 nga Borussia Dortmund dhe 22-vjeçari përfaqëson një shtesë të vërtetë të kalibrit të lartë.

Përfaqësuesi suedez do të jetë gjithashtu shitja më e shtrenjtë në historinë e skuadres spanjolle pasi tarifa e transferimit do të jetë 60 milionë stërlina (70 milionë euro). Marrëveshja e Isak eklipson tarifat që ata paguanin më parë për Joelinton dhe Bruno Guimaraes.

Isak do t’i bashkohet Wilson dhe Wood si opsionet e sulmit të lartë në St James’ Park ndërsa Newcastle kërkon të vazhdojë fillimin e tyre të pamposhtur të sezonit.

Ata kanë pesë pikë nga tre ndeshje pas një fitoreje kundër Nottingham Forest dhe barazimeve me Manchester City dhe Brighton, ndërsa mundën gjithashtu Tranmere Rovers 2-1 të mërkurën për të kaluar në raundin e tretë të Carabao Cup.

Ata shfrytëzuan mundësinë për t’u përqëndruar në Isak 192 cm të gjatë, i cili konsiderohet si një nga perspektivat më të mira të sulmit në Evropë dhe ka tërhequr vëmendjen nga Arsenali dhe Juventusi.

Howe vazhdon të mbështetet nga pasuritë e pronarëve të rinj sauditë në Newcastle.

Isak do të bëhet nënshkrimi i katërt i klubit gjatë verës pas shtimeve të Sven Botman, Matt Targett dhe Nick Pope.