Sipas raportimeve, Neymar i është nënshtruar testeve mjekësore në Al-Hilal përpara një lëvizjeje mahnitëse me pagë 160 milionë euro në vit nga PSG.

Braziliani e informoi klubin javën e kaluar se dëshiron të largohet këtë verë.

Dhe ai nuk ishte në skuadër për ndeshjen e tyre hapëse të Ligue 1 kundër Lorient në fundjavë.

Trajneri i PSG-së, Luis Enrique është i prirur për të fituar para nga ai, pasi ia ka bërë të qartë klubit se ai dëshiron të ndërtojë një ekip më të ri.

Neymar, 31 vjeç, u kishte kërkuar përfaqësuesve të tij që t’i gjenin një ekip të ri dhe babai i tij thuhet se ka pasur takime me Al-Hilal.

Pala saudite duket se e ka bindur atë të bashkohet pasi burime të ndryshme pohojnë se ai është duke kaluar teste mjekësore përpara se të nënshkruajë një marrëveshje dyvjeçare.

Raportet kishin sugjeruar se ai tani do të fitojë 160 milionë euro në sezon, pra 320 milionë euro në total.

Marrëveshja mund të përfundojë në dy ditët e ardhshme pasi dyshohet se është rënë dakord për një tarifë transferiminprej 100 milionë eurosh.

Neymar do të bëhet yjet më të paguar të Ligës Pro Saudite përpara Cristiano Ronaldos të Al-Nassr dhe Karim Benzema të Al-Ittihad.

Anësori dëshironte të kthehej në Barcelonë, por ata nuk arritën të bien dakord për një marrëveshje për shkak të kufizimeve financiare.