Ashtu si me marrëveshjet për Raheem Sterling dhe Kalidou Koulibaly në javët e kaluara, pasi Chelsea ka zgjedhur një objektiv, gjërat duket se po ecin shumë shpejt.

Pak ditë më parë po vinim në dukje se sa e venitur u shfaq marrëveshja për francezin Jules Kounde (1988). Tani, jo vetëm që është ringjallur shumë, por duket se është një punë e kryer. Shtypi spanjoll ka këmbëngulur prej disa ditësh që një marrëveshje mes klubeve është afër, me lojtarin që më parë ka rënë dakord për kushtet personale me pagë 10.4 milionë stërlina (12 milionë euro) në sezon.

Gazetari Fernando Serrano është i fundit që pohon se tani është një marrëveshje e përfunduar. Tweet-i i tij thotë se marrëveshja është “arritur” midis Chelsea dhe Sevilla për 55 milionë stërlina (64 milionë euro) në total, 52 fikse +3 bonuse.

Kounde do të udhëtojë në Londër së shpejti për të përfunduar mjekësinë e tij dhe me sa duket më pas do të shkojë drejt Shteteve të Bashkuara për t’iu bashkuar parasezonit, siç bënë Koulibaly dhe Sterling.