Arsenal dhe Newcastle kanë përshpejtuar ndjekjen e tyre ndaj sulmuesit të talentuar të të Lille, kanadezit Jonathan David (2000).

Kampionët e sezonit të kaluar të Ligue 1 thuhet se janë të gatshëm të ndajnë rrugët me përfaqësuesin kanadez në dritaren e ardhshme të transferimeve.

Gazetari italian Fabrizio Romano pretendon se klubi është i hapur për të shitur një numër lojtarësh këtë verë, përfshirë Davidin për të cilin pret një ofertë prej 50 milionë eurosh.

22-vjeçari është golashënuesi më i mirë i Lille këtë sezon, duke shënuar 17 gola në 44 paraqitje në të gjitha garat.

David ka shënuar gjithashtu 20 gola në vetëm 30 ndeshje për Kanadanë.

Arsenali ka qenë i lidhur me David në të kaluarën, me vetë lojtarin që synon një lëvizje në Premier League këtë verë.

Largimet e afërta të Alexandre Lacazette dhe Eddie Nketiah do të thonë se skuadra e Mikel Artetës ka nevojë të dëshpëruar për një sulmues.

Por ata do të përballen me konkurrencën për sulmuesin në formë nga Newcastle, që gjithashtu pretendohet të jetë në treg për një sulmues, pavarësisht se shpenzoi 25 milionë stërlina për Chris wood në janar.