Arsenali kërkon të fuqizojë ekipin me qëllimin që të mbajë vendin e parë në rendtije deri në fund të sezonit. Dhe si objektivin parësor ka zgjedhur mesfushorin nga Ekuadori, talentin Moises Caicedo (2001), të cilin Brighton i vlerëson me 100 milionë stërlina.

Kjo tarifë do të ishte vërtet e barabartë me shifrën e paguar nga Manchester City dhe Jack Grealish në verën e vitit 2021, me Brighton që refuzoi një ofertë nga Chelsea me vlerë pak më shumë se gjysmën e kësaj shume tashmë këtë muaj.

Pulëbardhat, sipas The Times, ‘nuk do të përballojnë’ shitjen e një lojtari tjetër në janar, por mund t’i shohin gjërat ndryshe në fund të sezonit.

Nga ana tjetër Arsenali po ndjek mesfushorin e lindur ne Senegal por që luan për Belgjikën, shtatlartin Amadou Onana (2001), ndër të tjera.

Lidhja me Onana raportohet Talking Transfer i 90min, por Everton është i vendosur të mbajë mesfushorin belg dhe do të donte të paktën 50 milionë stërlina për shërbimet e tij, pavarësisht nëse ai shkon në stërvitje apo jo.

Përvec Gunners raportohet qe edhe Newcastle dhe Chelsea po monitorojnë situatën e Onanës , por nuk ka pasur asnjë kontakt nga Blutë, pavarësisht se ata mund të nënshkruajnë me belgun dhe ta huazojnë atë menjëherë.