Arsenali raportohet se është i interesuar për portierin e kampionatit holandez Eredivisie si një zëvendësues për Aaron Ramsdale i cili pritet të largohet në verë.

Portieri i Ajax-it, Diant Ramaj (2001) e ka gjetur veten në qendër të spekulimeve të transferimeve, me klube si Arsenali, Manchester United dhe Chelsea që thuhet se i kanë parë shërbimet e tij në javët e fundit.

Futbollisti I lindur në Gjermani, por që ka dy pasaporta, edhe ate të Kosovës, Diant Ramaj, 22 vjeç, i cili iu bashkua Ajaxit vetëm gushtin e kaluar nga Eintracht Frankfurti për 5 milionë euro, ka tërhequr shpejt vëmendjen nga klubet më të mira evropiane, pavarësisht qëndrimit të tij relativisht të shkurtër me skuadrën holandeze. Duke folur për mediat për thashethemet e transferimeve, Ramaj është shprehur mirënjohës, duke e interpretuar interesimin nga klubet e mëdha si vërtetim të paraqitjeve të tij.

“E kam dëgjuar edhe këtë, po. Unë i shoh gjëra të tilla si reagime për punën time këtu”, “E shoh si kompliment faktin që klubet e mëdha po tregojnë interes. Unë do të vazhdoj të punoj për gjithçka, siç po bëj tani.”, –  tha Ramaj.

Pavarësisht përballjes me sfida mbrojtëse në Ajax këtë sezon, Ramaj ka treguar premtim mes shtyllave, duke bërë 29 paraqitje për klubin. Ndërsa ai ka arritur vetëm katër rrjeta të pastra në 20 paraqitje në Eredivisie, statistikat sugjerojnë se ai ka performuar në mënyrë të shkëlqyeshme, duke pësuar më pak gola se sa pritej pas goditjeve.

Për më tepër, aftësia e Ramaj në ndalimin e krosimeve dhe ekzekutimin e veprimeve mbrojtëse jashtë zonës së tij të penalltisë përputhet mirë me stilin e lojës të preferuar nga trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta. Me spekulimet që qarkullojnë rreth të ardhmes së portierit të Arsenalit, Aaron Ramsdale, emri i Ramaj shfaqet si një kandidat i mundshëm për të mbushur boshllëkun.

Thuhet se duke tërhequr interes nga shumë klube të Premierligës, duke përfshirë Arsenalin, Manchester Unitedin dhe Chelsean, e ardhmja e Ramaj mbetet e pasigurt. Megjithatë, portieri i ri mbetet i fokusuar në detyrat e tij te Ajax, duke ua lënë agjentëve të tij ndërlikimet e çdo transferimi të mundshëm.

Ramsdale humbi vendin e tij në fillim të sezonit ndaj David Raya, i cili erdhi në huazim nga Brentford verën e kaluar.

Duket se Arsenali do të aktivizojë klauzolën e opsionit të blerjes në kontratën e tij që është 20 milionë euro dhe do ta bëjë lëvizjen të përhershme.