Arsenali raportohet se është i interesuar për mesfushorin e Everton, Amadou Onana (2001), por ata do të duhet të marrin pjesë me një tarifë të rëndë në çdo marrëveshje transferimi.

Me tregun e rekrutimit të janarit të hapur për biznes në vitin 2024, Gunners thuhet se po kërkojnë më shumë karburant në dhomën e tyre të motorit. Ata shpenzuan 105 milionë stërlina (123 milionë euro) për Declan Rice në verën e vitit 2023, por mendojnë se kërkohen përforcime të mëtejshme në mes të fushës.

Sipas TeamTalk, ai kërkim ka udhëhequr veshjen e Londrës së Veriut në drejtim mesfushorit të Belgjikës, Amadou Onana.

Ai ka qenë më parë i lidhur me Chelsean dhe Manchester United, me 22-vjeçarin që e ka dëshmuar veten në Premier League për 18 muaj në Goodison Park.

Everton hodhi 33 milionë stërlina (38 milionë euro) për Onana kur e rrëmbeu atë nga Lille në 2022, dhe kanë parë që aksionet e tij të fluturojnë që nga ajo kohë. Duke pasur parasysh këtë, pretendohet se çmimi i tij i kërkuar është rritur mbi shenjën 70 milionë stërlina (81 milionë euro) dhe mund të shkojë deri në 90 milionë stërlina (104 milionë euro) në qershor.

Everton është ngurrues për të shitur, veçanërisht në mes të një sezoni që i bën ata të luftojnë për të mposhtur rënien, por Arsenali mund të testojë situatën në javët e ardhshme pasi Mikel Arteta kërkon të shtojë më shumë thellësi në radhët e tij për titullin në Emirates Stadium.