Ndërsa Atletico Madrid ka pasur një gjysmë të dytë të sezonit relativisht të qetë, duke përcaktuar se cilët lojtarë janë të rëndësishëm dhe cili sistem funksionon, ende pritet të jetë një verë pasigurie për Los Colchoneros. Pjesa më e madhe e afatit kalimtar të verës do të varet nga largimet.

Sipas mediumit Relevo, mbrojtësi i Leicester Cityt, Caglar Soyuncu do të vijë si një përforcim mbrojtës dhe ata do të kërkojnë një mbrojtës të djathtë dhe një mbrojtës të majtë, pasi Matt Doherty dhe Sergio Reguilon kthehen në Tottenham  pas skadimit të marrëveshjeve të huazimit.

Mbrojtësi i majtë i Celta Vigos, Javi Galan është një nga favoritët për të ardhur, por Raphael Guerreiro dhe Pacha Espino janë përmendur gjithashtu si opsione. Arnau Martinez i Gironas është lidhur me pozicionin e krahut të djathtë, por negociatat duket se kanë ngecur disa kohë më parë.

Geoffrey Kondogbia do të largohet këtë verë dhe nëse Thomas Lemar ose Saul Niguez largohen, ata do të kërkojnë një tjetër mesfushor qendror.

Thënë kështu, Kang-In Lee i Real Mallorca vlerësohet shumë në Wanda Metropolitano – se çfarë roli do të luante është ende e paqartë, pasi ai rrallë ka luajtur në një rol të ngjashëm me ndonjë nga ata tre në Atletico.

E panjohura e madhe është se çfarë do të ndodhë me Joao Felix. Është konfirmuar se Chelsea nuk e do më dhe duket se nuk ka gjasa që ndonjë skuadër të përmbushë çmimin e tij. Thënë kështu, as Atletico dhe as Diego Simeone nuk e duan kthimin e tij. Ata do të dëgjojnë të gjitha propozimet për Felix.

Një lojtar me të cilin mund të përpiqen të varen është Yannick Carrasco. I planifikuar më parë për një shitje, Simeone thuhet se po përpiqet të bindë belgun të qëndrojë. Ndërkohë Alvaro Morata është lidhur me një largim javët e fundit, por nëse asnjë sulmues nuk largohet, atëherë nuk do të sillet asnjë sulmues i ri.

Për sa i përket të huazuarve të tyre të rikthyer, Sergio Camello, Rodrigo Riquelme, Samuel Lino dhe Manu Sanchez do të fillojnë të gjithë parasezonin me Los Rojiblancos, por anësori brazilian ka shanset më të larta për të qëndruar për shkak të disa roleve që mund të përmbushë – kryesisht atë të Carrascos.

Ata lojtarë që kthehen mund të luajnë një rol të madh sezonin e ardhshëm, në varësi të faktit nëse Atletico Madrid vendos t’i mbajë ata.

Gjatë pjesës së parë të sezonit pati një pasiguri për Atleticon dhe një mosfunksionim të përgjithshëm në sistemin e tyre. Megjithatë, një pjesë e kësaj ishte edhe për shkak të lëndimeve, dhe sigurimi që ata të kenë thellësi të mjaftueshme për të konkurruar në të gjitha frontet do të jetë vendimtare.