Pothuajse një javë ka kaluar që nga shpërthimi i Barçagate, skandali që përfshin Barcelonën dhe presidentët e saj Laporta, Rosell dhe Bartomeu, pasi kishin paguar ish-arbitrin dhe në atë kohë zëvendësdrejtorin e shoqatës spanjolle të arbitrazhit, Jose Maria Enriquez Negreira.

Sot Mundo Deportivo zbulon dokumente të reja që e inkuadrojnë dhe e shqetësojnë akoma më shumë klubin katalanas, sepse me një “Burofax” të dërguar nga avokatët e Negreira në klub në vitin 2018, ish-arbitri kërkoi pagesë për një periudhë në të cilën, sipas Barcelonës, jo. ai ishte më shumë në listën e pagave.

NJË KONSULTANCË 7 MILIONË EURO- Por për çfarë dhe për sa kohë u pagua? Nga viti 2003 deri në vitin 2018, përmes kompanisë Dasnil 95, Negreira ishte në listën e pagave të Barcelonës, e cila i pagoi ish-arbitrit një shumë totale prej më shumë se 7 milionë euro. Arsyeja zyrtare? Konsultimi për arbitrat në aktivitetet që ai vetë si nënkryetar ndihmoi në organizimin e tyre.

DOKUMENTI I RI – Pas letrës së parë të publikuar ditët e fundit, ku Barcelona “kërcënonte” të publikonte raportin e bashkëpunimit në shtyp në rast mospagese, Mundo Deportivo sot ka marrë një dokument të ri, një letër të re në të cilën Negreira është duke kërkuar 300 mijë euro për shërbimet e konsulencës të ofruara nga qershori deri në dhjetor 2018, periudhë në të cilën, sipas asaj që u komunikua nga Barcelona, ​​Negreira nuk ishte më “angazhuar” si konsulente.

MINISTRIA E KULTURËS DHE SPORTIT – Qeveria spanjolle është jashtëzakonisht e shqetësuar edhe për rastin Negreira-Barcelona, ​​që po trondit futbollin iberik. Miquel Iceta, ministër i Kulturës dhe Sportit, shpjegoi:

“Ne si qeveri jemi të shqetësuar për këtë situatë dhe mbi të gjitha, ajo që duam është të mbështesim qëndrimin që Federata Spanjolle e Futbollit ka mbrojtur që në fillim, transparencë maksimale, respekt për prokurorinë dhe, nëse është e përshtatshme, në çdo kohë, të paraqitet para vetë prokurorisë, nëse prokuroria vërteton një çështje që kërkon veprimin tonë, nëse vërtetohen këto fakte, ato janë shumë të rënda dhe dëmtojnë të gjithë futbollin dhe sportin spanjoll dhe për rrjedhojë Organet federale dhe qeveritare do të jenë aty për të mbrojtur emrin e mirë të sportistëve spanjollë”.

LALIGA – Presidenti i La Ligës, Javier Tebas doli në fushë, duke mos kursyer sulmet ndaj Blaugranëve:

“Nëse Laporta nuk mund të shpjegojë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë, ai duhet të japë dorëheqjen. Laporta ka bërë disa deklarata sipërfaqësore, thotë se mesa duket është diçka që e kanë bërë të gjitha klubet, por tjetër është të nënshkruash me një ish-arbitër, tjetër është që ky ish-arbitër të jetë pjesë e Komitetit. Është një temë që do të doja ta shihja të sqarohej, edhe nëse ka kaluar shumë kohë. Sipas mendimit tonë, ka indikacione të mjaftueshme që klubet të bëjnë një ankesë dhe hetimi të vazhdojë, të gjitha klubet janë shumë të shqetësuar. Jemi ankuar te FIFA dhe Uefa për klube të tjera evropiane si PSG, Manchester City apo Juventus për gjëra të tjera, nëse ka elementë do të bëjmë të njëjtën gjë me Barcelonën. Nëse shkelja nuk hetohet këtu se i ka kaluar koha, ne do të shkojmë në ato organe ku nuk është.” , –  tha dje presidenti i La Liga-s.