Barcelona e di se do ta ketë të vështirë për të siguruar lojtarët që dëshiron në verë, deri tani të deklaruar si një mesfushor mbrojtës, një sulmues anësor i majtë dhe vazhdimësia e Joao Felix dhe Joao Cancelo. Megjithatë, një nga rrugët që ata do të eksplorojnë, përveç bërjes së shitjeve të mëdha është ulja e çmimit të objektivave duke u ofruar lojtarë në këmbim.

Objektivi i tyre kryesor për rolin e mesfushorit aktualisht duket të jetë Amadou Onana (2001) i Everton. Futbollisi i lindur në Senegal, por që luan për Belgjikën është zgjedhja kryesore e Xavi Hernandez dhe drejtori sportiv Deco është gjithashtu i interesuar për të.

Megjithatë, kufiri prej 45 milionë eurosh i Blaugranave për një lëvizje shkon shumë më poshtë se 60 milionë euro që Everton dëshiron si minimum për 22-vjeçarin.

Si rezultat, sipas gazetës Sport, ata do t’i ofrojnë Evertonit lojtarë si Ansu Fati, Clement Lenglet, Sergino Dest ose Fermin Lopez.

Ky i fundit ka qenë në formë të frymëzuar kohët e fundit, duke shënuar kundër Napolit dhe Atletico Madridit në javën e tyre më të mirë të sezonit, dhe e përditshmja katalunase vazhdon të thotë se qëllimi i tij është të vazhdojë në Barcelonë nëse mund të ndodhë.

Onana ndërkohë është në dijeni të interesimit për të nga Barcelona, ​​mes fjalëve se për të mund të lëvizin edhe Manchester United dhe Arsenali. Ai është i emocionuar nga perspektiva për të luajtur për Barcelonën, dhe ata do të jenë një nga prioritetet për të këtë verë, por ai do të shqyrtojë opsione të tjera.

Blaugranët kanë pasur një numër lojtarësh në afatet e fundit që janë dukshëm në shitje, me prioritet që t’i largojnë ata përpara sesa t’i humb vlera. Ky duket të jetë rasti për Fatin, Destin dhe Lenglet, dhe si rezultat, Everton nuk ka gjasa të rrëzojë çmimin e Onanës me një shumë të konsiderueshme për ata lojtarë.