Barcelona thuhet se ka rritur interesimin e saj për të nënshkruar me yllin e Leeds, brazilianin Raphinha (1996) në verë.

Kjo sipas Daily Telegraph, e cila raporton se blaugranat ka planifikuar bisedime të afërta për anësorin.

Katalanasit nuk duan të humbin kohë duke pritur deri në fund të sezonit dhe janë të përgatitur të ofrojnë të gjitha llojet e marrëveshjeve të ndryshme për brazilianin.

Kjo vjen mes raporteve që sugjerojnë se Barcelona nuk do të nënshkruajë me Adama Traoren (1996) në një marrëveshje të përhershme pasi huazimi i tij nga Wolves të përfundojë në qershor.

Shpresat e Traores për të siguruar një lëvizje të përhershme në Barcelonë po “bëhen më të komplikuara çdo ditë” për shkak të rënies së formës.

Anësori e nisi mirë pas kthimit të tij në Nou Camp në janar me 4 asiste në 7 ndeshjet e tij të para. Megjithatë, përfaqësuesi spanjoll ka luftuar për të dhënë rezultate në ndeshjet e fundit por ka qenë larg.

Raphinha mund të jetë një zëvendësues i mundshëm, por çmimi i tij i kërkuar do të varet nga fakti nëse Leeds shmang rënien nga kategoria.

25-vjeçari do të kishte vlerë 25 milionë stërlina (30 milionë euro) nëse skuadra e Jesse Marsh bien në Championship dhe Barcelona është e gatshme ta aktivizojë atë sa më shpejt që të jetë e mundur për ta siguruar atë.

Leeds është vetëm dy pikë larg zonës së rënies pasi po lufton me Everton, i cili ka një ndeshje më pak, dhe Burnleyn.

Në rast se Leeds do të që drojë në Premier League, ka bërë të ditur se nuk e shet brazilianin për më pak se 60 milionë stërlina (72 milionë euro).