Marcos Leonardo (2003) është praktikisht një sulmues i ri për Benfica-n.

Qendërsulmuesi i Santos u ndoq nga Roma për një kohë të gjatë, veçanërisht gjatë verës, përpara se drejtuesit të kthenin vëmendjen te Romelu Lukaku, i cili ishte ndarë nga Interi dhe kishte përfunduar gjithashtu në fokusin e Juventusit dhe Al Hilalit, por edhe më pas.

Por braziliani 1.74 m i gjatë do të zbresë në kampionatin portugez dhe do të përpiqet të udhëheqë skuadrën e Roger Schmidt drejt fitores atje dhe në Ligën e Evropës, një kompeticion në të cilin ata ranë pas vendit të tretë në Grupin D të Champions League pas Real Sociedad dhe Inter.

Sipas asaj që raportoi gazetari Fabrizio Romano, Benfica po planifikon mbërritjen e saj në Lisbonë, e cila do të ndodhë në 24 orët e ardhshme. Kostoja e operacionit do të jetë rreth 18 milionë euro, me Santos gjithashtu të drejtën për 10% të fitimit të kapitalit në rishitjen e ardhshme.