Benfica është duke vlerësuar nënshkrimin e Anatoliy Trubin, 22 vjeç, nga Shakthar Donetsk, me të cilin ka kontratë edhe për vetëm një sezon. Portieri ukrainas kënaqet në Luz, marrëdhëniet mes klubeve janë të mira – CEO i Shakhtarit, Serhiy Palkin, lavdëroi verën e kaluar, të kuqtë që vepruan me “mirëbesim” në transferimin e David Neres dhe ndihmuan Ukrainën – por, për momentin, konkurrenca është shumë e fortë. Portieri më i mirë në kampionatin ukrainas në dy sezonet e fundit, Trubin, 1,99 metra i gjatë, tërhoqi disa klube nga ligat kryesore evropiane, duke përfshirë edhe Interin. Sipas gazetës La Gazzetta dello Sport, skuadra e Milanos, e cila u eliminua në çerekfinale të Champions League, ai tashmë ka një marrëveshje me portierin dhe shpreson të mbyllë transfertën shumë shpejt. Edhe me vetëm një vit të mbetur nga kontrata, Shakhtar Donetsk shpreson të bëjë një marrëveshje midis 15 dhe 20 milionë euro, vlera që janë shumë të larta për investimin që të kuqtë janë të përgatitur të bëjnë për të përforcuar portën. për të gjetur një konkurrent për Vlachodimos. Rrethanat rreth marrëveshjes së mundshme të Trubin sigurisht që do ta shtyjnë Benfikën të kërkojë një alternativë.Mbaj mend se opsioni i parë ishte Bento, portieri i Athletico Paranaense, por klubi brazilian dëshiron ta mbajë atë dhe refuzoi ofertën prej 10 milionë euro të paraqitur nga Benfica.