Mbrojtësi i djathtë austriak, Valentino Lazaro (1996), sipas Record, do të bashkohet me Benfican, në një huazim 2-vjeçar, me detyrim të blerjes pas dy viteve për 8.5 milion euro.

Faktori kryesor për ish -lojtarin e Hertha Berlin, Borussia Monchengladbach dhe Newcastle për të zgjedhur Benficen, nga pretendentët e tij të shumtë, ishte Rui Costa, sipas raporteve, i cili drejtoi siç duhet negociatat.

Ende në një marrëveshje me kampionët në fuqi të Serie A deri në qershor 2024, Lazaro u ndoq gjithashtu nga Borussia Dortmund, Eintracht Frankfurt dhe SC Freiburg, si dhe Borussia Munchengladbach, sipas një skenari të rikthimit.