Rodrigo Bentancur foli për mikrofonat e Tuttosport. Ish-mesfushori i Juventusit është kthyer në kohën e tij me Juventusin dhe ka analizuar ndikimin e tij në Premier League me Tottenham.

Mesfushori uruguaian tha për marrëdhënien e tij me Antonio Conten:
Jam shumë i lumtur me atë që po arrij. Tashmë kam shënuar 3 gola dhe nuk jemi as në gjysmë të sezonit. Meritat i shkojnë Contes që më kërkon të gjuaj më shumë. Ai ka skalitur një rol themelor për mua në këtë skuadër dhe ndjej besimin e tij. Sigurisht që ka ndryshuar mentalitetin e të gjithë ekipit, duke na shtyrë të japim maksimumin deri në minutën e fundit”.

Bentancur më pas bëri një pasqyrë të përvojës së tij në Juventus:
3 vitet e para ishin me rritje dhe përmirësim. Në dy të fundit kishim humbur pak urinë dhe zemërimin. Kur fitoni shumë, ekziston rreziku që të mësoheni Mungojnë dhe motivimet. Ëndrra ime ishte të fitoja Champions League me Juventusin. Në përgjithësi, ishin vite fantastike: klubi më dha gjithçka, ashtu si tifozët. Juventusi ishte familja ime, kjo nuk do të ndryshojë kurrë”.

Më pas, mesfushori foli për Uruguain e tij në funksion të Kupës së Botës që fillon më 20 nëntor:
“Ne kemi shanse të mëdha për të luajtur një Botëror të shkëlqyeshëm. Kemi lojtarë fantastikë si Fede Valverde, një nga më të mirët në botë në rolin e tij. Darwin Núñez, Pistolero Suarez dhe Matador Cavani.”

Dhe në fund foli për sfidën e Champions League:
Milani? Ndeshja do të vendoset në mesfushë, ata kanë lojtarë të mrekullueshëm atje. Por duhet të jenë të kujdesshëm ndaj sulmit tonë me Kane, Son dhe Kulusevski, që mund ta zgjidhin sfidën në një çast.”