Sekretari i pergjithshem i Partise Demokratike Elbasan Blendi Himci i cili doli kunder linjes se kryetarit Lulzim Basha eshte emeruar anetar i komisionit te rithemelimit te Partise Demokratike. Ky komision doli nga zgjedhjet e zhvilluara ne date 19 Nentor dhe do te hartoje strategjine e drejtimit te PD-se. Ky komision de fakto do te jete ai qe do te drejtoje Partine demokratike deri ne daten 22 mars te vitit te ardhshem kur do te zhvillohet kuvendi kombetar i ri me ndryshime te reja ne statut.

Lista e plote:

Agron Shehaj, Albana Vokshi, Aldo Bumçi, Arben Ristani, Belind Këlliçi, Blendi Himçi, Bujar Nishani, Çlirim Gjata, Edith Harxhi, Edi Paloka, Edmond Spaho, Eno Bozdo, Evi Kololari, Ervin Minarolli, Flamur Noka, Genc Deromemaj, Genc Pollo, Gent Strazimiri, Rigels Muçollari, Ivi Kaso, Keltis Kruja, Klevis Balliu, Ledina Mandija, Luan Baçi, Lorenc Luka, Mimoza Hajdarmataj, Oerd Bylykbashi, Sali Berisha dhe Tritan Shehu.

Nderkohë kryesia e partise demokratike mori vendimin e perjashtimit te anetareve te kryesise qe moren pjese ne kuvendin e iniciuar nga foltorja e ish kryeministrit Berisha.

Lulzim basha ne daljen e tij te djeshme ka qene mjaft i ashper ndaj perkraseve te kuvendit qe ai e quajti ilegjitim .