Lazio dhe Olimpico, të shtunën në orën 6 pasdite po përgatiten të mirëpresin përsëri në Romë ish trajnerin Simone Inzaghi, i cili për gjashtë vjet udhëhoqi Biancocelesti duke fituar dy Superkupa dhe një Kupë Italiane.

Simone ka meritë se mbi të gjitha duke ka shumë lojtarë si Luis Alberto, i cili gjatë një interviste me Undici bëri një krahasim midis së kaluarës me Inzaghin dhe kursit të ri nga Sarri.

Inzaghi ishte një mik, baba për të gjithë ne. Sarri, nga ana tjetër, ka një personalitet tjetër, më të fortë. Sipas mendimit tim midis dy ose tre muajve Lazio do të argëtojë shumë “.

Sarri ka një ide të bukur të lojës, ne e pamë atë te Napoli ose Empoli. Nuk e di nëse do të fitojmë diçka, por sigurisht që do të jetë argëtuese.Dhe për kundërshtarët do të jetë shumë e komplikuar: cilësia jonë është shumë e ngjashme me atë të Napolit të tij.Në të vërtetë, në disa aspekte mund të them se jemi edhe më mirë.Tani për tani qëllimi ynë është vendi i katërt, ne duhet të marrim të gjitha pikët e mundshme, por ne gjithashtu e dimë se ne jemi një ekip në ndërtim.Ne duhet të kuptojmë mirë se çfarë kërkon trajneri nga ne, vetëm atëherë do të jemi në gjendje të bëjmë gjëra të mëdha” , – shtoi mesfushori spanjoll.

Dhe nëse ato janë “gjëra të mëdha” për Luis Alberto, merita do të shkojë edhe për Inzaghin, i cili në të kaluarën ishte vendimtar për qëndrimin e tij në Romë:

Kisha mbërritur në ditën e fundit të sezonit të transferimeve, në një sezon pa kupa evropiane, Inzaghi gjithmonë luante me të njëjtin njëmbëdhjetësh. Dhe pastaj, në 4-3-3, nuk mendoj se as ai nuk e dinte se ku të më fuste. Kështu tre ose katër muajt e parë ishin shkatërrues. Ishte një moment i komplikuar i karrierës sime. Kisha humbur mendjen, nuk doja as të stërvitesha më. Diçka që nuk më kishte ndodhur kurrë. Me trajnerin tim Campillo gjithçka ndryshoi. Edhe pse ende nuk luaja, të gjithë shokët e skuadrës dhe stafi im thonin se isha lojtari më i mirë në stërvitje. Në fund të sezonit shkova te trajneri dhe i thashë: Duhet të gjejmë një zgjidhje, unë po largohem. Dhe në vend të kësaj Inzaghi më tha, jo, ti nuk je duke shkuar kudo. top dhe nuk kishte presion. Kalova në disa muaj  nga largimi për të luajtur pothuajse dyqind ndeshje me Lazion.  Kështu është futbolli, brenda një dite ai mund të ndryshojë gjithçka, për mirë ose për keq ”.

Në ditët e rrezikut të stadiumit olimpik për Itali-Zvicër, Luis Alberto më pas deklaroi:

Ajo që më shqetëson në këtë kampionat është se ka shumë fusha që nuk janë në nivelin e duhur, bëhet e ndërlikuar në këtë mënyrë.  Papu Gomez, i cili tani është në Sevilje, më tha se atje topi udhëton me dy mijë.  Në Itali, megjithatë, kjo është e pamundur, sepse para se të arrijë tek partneri juaj ai gjithmonë kërcen dy ose tre.  Ky është një aspekt që Serie A duhet të rregullojë sa më shpejt të jetë e mundur. “Gjithashtu sepse unë nuk di si të heq dorë nga asistimet, Ciro Immobile ende më detyrohet një rolex … “.  pranoi vetë spanjolli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu