Borussia Mönchengladbach ka kompletuar nënshkrimin e Marvin Friedrich (1995) nga Union Berlin për rreth 2.5 milionë euro.

Qendërmbrojtësi gjerman ka nënshkruar kontratë me BORUSSIA-PARK deri në 30 qershor 2026.

Friedrich ka luajtur 85 ndeshje në Bundesliga ku ka shënuar edhe 7 gola.

Ai do të stërvitet me Foals për herë të parë të mërkurën dhe do të veshë fanellën me numrin 5.

Ne jemi të kënaqur që kemi qenë në gjendje të sjellim Marvin Friedrich në bord.  Ai është dikush që është zhvilluar jashtëzakonisht mirë në Union Berlin në vitet e fundit dhe është bërë një nga qendërmbrojtësit më të mirë gjermanë në ligë. Meqenëse Matthias Ginter do të largohet nga ne gjatë verës, ne duhej të gjenim një zgjidhje për pozicionin e qendërmbrojtësit dhe ne e kemi bërë këtë tashmë për gjysmën e dytë të këtij sezoni.” , – tha drejtori sportiv i Borussia, Max Eberl.