Sipas Sun Football thuhet se Aston Villa është afër sigurimit të mbrojtësit të majtë Evertonit, Lucas Digne (1993) në një marrëveshje prej 25 milionë stërlinash (30 milionë euro).

28-vjeçari është larguar nga skuadra e Rafa Benitez javët e fundit teksa ai kërkon një largim nga Goodison Park.

Digne e ka bërë të qartë dëshirën e tij për t’u larguar nga Everton në sezonin e janarit dhe skuadra Villa e Steven Gerrard është e vendosur t’i ofrojë atij një rrugë jashtë Merseyside, ndërsa përgatiten të bien dakord për një tarifë transferimi për francezin.

Kjo vjen pasi Benitez konfirmoi në fillim të këtij muaji se Digne dëshiron të largohet nga klubi.

Ai tha: “Ky është futbolli, dhe është shumë e thjeshtë, më 31 janar, nëse përfundon, dritarja e transferimeve, dhe ai është këtu, OK, ne duhet të fillojmë të bëjmë atë që duhet të bëjmë. Për momentin në kokën e tij ai ka atë që ka dhe ne duhet të merremi me lojtarët që duan të jenë këtu”.

Digne ka bërë 127 paraqitje për Evertonin që kur erdhi nga Barcelona në vitin 2018, duke shënuar 6 herë dhe duke asistuar 20.

Ndërkohë, si pjesë e një marrëveshjeje të veçantë, lojtari i Villa, anësori holandez Anwar El-Ghazi (1995)mund të vendoset të largohet nga Midlands dhe t’i bashkohet Toffees.