Kanë përfunduar 2 takime të tjera të 1/8 të finaleve të Kupës së Italisë. Të dyja mbarojnë barazim në kohën e rregullt dhe fitojnë në kohët shtesë Milani ndaj Genoas ndërsa Fiorentina mposht Napolin duke kaluar në çerekfinale.

MILAN – GENOA 3-1:
17′ Ostigard (G), 74′ Giroud (M), 102′ Leao (M), 112′ Saelemaekers (M).

MILAN (4-2-3-1): Maignan 6; Kalulu 6,5, Gabbia 6, Tomori sv (dal 24′ Florenzi 6,5), Theo Hernandez 7; Tonali 6,5, Krunic 5 (dal 62′ Bakayoko 6); Messias 5,5 (dall’80’ Saelemaekers 6,5), Maldini 6 (dal 62′ Diaz 6,5), Rebic 5 (dal 62′ Leao 8); Giroud 6,5 (dal 118′ Roback sv). Tr. Stefano Pioli 6,5.

GENOA (4-3-3): Semper 6,5; Hefti 7, Vanheusden 6,5, Ostigard 7 (dal 111′ Bani sv), Vasquez 5; Portanova 6,5 (dal 106′ Ghiglione 6), Badelj 5, Melegoni 6; Yeboah 6 (dall’87’ Pandev 5), Caicedo 5 (dal 63′ Destro 5,5), Ekuban 6 (dal 71′ Cassata 5,5). Tr. Andriy Shevchenko 6.

Karton i verdhë: Badelj (G), Tonali (M), Yeboah (G), Ostigard (G), Hefti (G), Saelemaekers (M).

NAPOLI – FIORENTINA 2-5:
41′ Vlahovic (F), 43′ Mertens (N), 57′ Biraghi (F), 90’+5 Petagna (N), 105′ Venuti (F), 108′ Piatek (F), Maleh (F)

NAPOLI (4-2-3-1): Ospina (46′ Meret); Di Lorenzo, Tuanzebe, Rrahmani, Ghoulam (83′ Malcuit); Lobotka (90′ Cioffi), Demme (63′ Fabian); Politano (63′ Lozano), Mertens, Elmas; Petagna (93′ Juan Jesus). Tr. Spalletti.

FIORENTINA (4-3-3): Dragowski, Venuti, Milenkovic, Nastasic (90′ Igor), Biraghi, Castrovilli (89′ Bonaventura), Torreira, Duncan (45’+3 Terracciano), Gonzalez (89′ Ikoné), Vlahovic (73′ Piatek), Saponara (46′ Maleh). Tr. Italiano.

Karton i verdhë: Duncan, Rrahmani, Castrovilli, Fabian, Tuanzebe

Karton i kuq: Dragowski, Lozano, Fabian