AS Roma ka njoftuar blerjen nga Porto të mesfushorit Sergio Oliveira (1992), në huazim deri më 30 qershor 2022 për 1 milion euro, me të drejtë blerjeje për transferim të përhershëm në qershor për 14 milionë euro.

29-vjeçari u rrit në të rinjtë e Portos dhe mori pjesë me kombëtaren portugeze në Kampionatin Evropian të luajtur verën e kaluar.

Gjatë qëndrimit te Porto Oliveira ai fitoi gjashtë trofe. Në karrierën e tij ai ka luajtur edhe me Beira-Mar, Penafiel dhe Pacos de Ferreira si dhe ka pasur tre eksperienca jashtë vendit, në Belgjikë me Mechelen, në Francë me Nantes dhe në Greqi me PAOK.

Oliveira është një mesfushor i aftë për të kontribuar si në fazën mbrojtëse ashtu edhe në atë sulmuese. Te Roma do të veshë fanellën me numrin 27.

 

“Është fantastike të jesh këtu, në këtë klub të madh. Roma ka treguar gjithmonë interesim të madh për mua: tani dua ta ndihmoj skuadrën të arrijë menjëherë objektivat e saj dhe të rritet në mentalitet. Jam i bindur se edhe shokët e skuadrës, me të cilët mezi pres të filloj të punoj, do të më ndihmojnë të rritem.”, – tha Oliveira në intervistën e tij të parë me Giallorossi.

“Sergio Oliveira është një lojtar që do t’i ofrojë ekipit tonë cilësi dhe personalitet,”. “Në karrierën e tij ai ka fituar shumë dhe ka grumbulluar një përvojë të madhe në nivel ndërkombëtar, në kompeticionet më të rëndësishme klubore dhe kombëtare. Dëshira e tij për të veshur fanellën e Romës ishte vendimtare në mbylljen e marrëveshjes: sjellja e lojtarëve që duan të veshin fanellën tonë në klub është me të vërtetë shumë e rëndësishme.”, – komentoi drejtori i përgjithshëm i zonës sportive të klubit, Tiago Pinto.