Pas 8 sezonesh me 18 trofe dhe 343 gola në 374 paraqitje Robert Lewandowski (1988) është gati t’i thotë lamtumirë Bayern Munchenit.

Sipas raportimeve nga Bild, në fakt, sulmuesi polak i ka komunikuar tashmë klubit bavarez se nuk do të rinovojë kontratën e tij që skadon në vitin 2023 dhe se në moshën 34-vjeçare do të dëshironte të niste një tjetër aventurë diku tjetër.

Një aventurë që Lewandowski do të dëshironte të ishte në Spanjë, te Barcelona, ​​aq sa sipas Sport polaku do të bëjë presion që Bayern Munchen të shitet këtë verë.

Vullneti i lojtarit është i qartë, edhe ai i Barcelonës, por Bayern Munchen nuk ka ndërmend ta shesë dhe për këtë arsye do të ishte i gatshëm ta mbante edhe një vit dhe më pas ta humbte në zero dhe në asnjë rast nuk ka ndërmend ta shesë për një shifër më pak se 35 milionë euro.

Aq më tepër pasi u shua nënshkrimi i Erling Haaland, i cili do të bëhet lojtar i ri i Manchester Cityt dhe Bayerni do të kishte vështirësi të gjente një zëvendësues cilësor.

Vetë Haaland ka luajtur një rol themelor në vendimin e Lewandowskit përse nuk do të rinovojë kontratën, pasi  nuk ka vlerësuar aspak përpjekjen e klubit bavarez për të nënshkruar me sulmuesin norvegjez, si një shprehje të mungesës së besimit ndaj tij..

Lewandowski nga njëra anë, Bayern nga ana tjetër, premton të jetë një verë e mundjes së krahut.

“Nuk ka asgjë për të thënë, në asnjë drejtim, vullneti im është gjithmonë i njëjtë, unë me të vërtetë dua ta mbaj atë dhe t’i zgjas kontratën”, – deklaroi Nagelsmann tha së fundmi për sulmuesin polak.