Chelsea ka arritur një marrëveshje fillestare për të nënshkruar me Ivan Perisic  (1989) nga Interi si një transferim i lirë, sipas raportimeve nga media angleze Metro.

33-vjeçarit i skadon kontrata me Interin në fund të sezonit dhe ende nuk ka arritur një marrëveshje të re me kampionët e Italisë.

Kuptohet se kroati ka kërkuar një kontratë të re trevjeçare me pagë 6 milionë euro në vit, por Interi po ofron vetëm një marrëveshje dyvjeçare me vlerë rreth 4.5 milionë euro në sezon.

Perisic është zemëruar nga qasja e Interit ndaj situatës së tij të kontratës dhe kritikoi klubin pasi ai shënoi 2 gola në fitoren ndaj Juventusit në finalen e Kupës së Italisë të mërkurën në mbrëmje.

Sipas medias angleze Metro, Perisic tani ka arritur një marrëveshje fillestare me Chelsean për një pagë 5.2 milionë stërlina (6.1 milionë euro) në vit dhe është gati të largohet nga Interi si agjent i lirë në fund të sezonit.

Raporti pretendon se marrëveshja i nënshtrohet testeve mjekësore dhe formalitetet përfundimtare të marrëveshjes nuk janë nënshkruar ende, si për shembull kohëzhjatja e kontratës por Chelsea duket se është në vend të parë për të nënshkruar me kroatin.

Perisic ka qenë një pjesë ndikuese e skuadrës së Interit këtë sezon, me shtatë gola dhe gjashtë asistime në Serie A deri më tani.

Anësori ndihmoi në drejtimin e Interit drejt titullit sezonin e kaluar nën drejtimin e Antonio Conte-s, por klubi tani është pas liderit të Serie A, AC Milan me dy pikë me dy ndeshje në ligë të mbetura nga sezoni aktual.