Përfundon 1-1 ndeshja e vetme e ditës në kampiontin spanjoll mes Espanyolit dhe Valencias, e vlefshme për javën e 37-të të La Ligës.  Një sfidë nga me intensitet jo shumë të lartë, duke qenë se të dyja skuadrat ishin tashmë të sigurta.

Mysafirët kaluan në avantazh me Gomez në minutën e 37-të, ndërsa De Tomas shënoi golin e barazimit për Edpanyolin në minutën e 45-të.