Southampton ka kompletuar nënshkrimin e qendërmbrojtësit Armel Bella-Kotchap (2001) nga VfL Bochum për një tarifë prej rreth 8.6 milionë stërlina (10 milionë euro).

Futbollisti i cili ka lindur në Francë por që luan për përfaqësuesen e Gjermanisë U21 ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2026.

Dhe trajneri austriak Ralph Hasenhuttl tha:

“Jam shumë i kënaqur që kemi qenë në gjendje të sigurojmë nënshkrimin e Armel. Ai është një lojtar që i përshtatet shumë mirë profilit tonë dhe ka një sasi të madhe potenciale, por me numrin e ndeshjeve të të rriturve që ka luajtur tashmë, ai mund të na ndihmojë menjëherë. Unë mendoj se ai ka bërë zgjedhjen perfekte duke dashur të bashkohet me ne dhe tani do të punojmë me të për t’u siguruar që ai të arrijë potencialin e tij si për veten e tij ashtu edhe për ekipin. Ne tashmë kemi disa opsione shumë të forta në mbrojtje dhe Armel shton më shumë atribute në këtë listë”.

Bella-Kotchap tha:

Është e mrekullueshme dhe jam e lumtur që jam këtu. Mendoj se çdo lojtar i ri ëndërron të luajë në Premier League dhe unë jam këtu dhe jam i lumtur dhe falënderues për këtë. Trajneri ka një ndikim të madh tek unë. Ne flasim të njëjtën gjuhë dhe interesimi i tij ishte shumë i madh për mua. Klubi më bindi dhe tha se ata duan të bëjnë një projekt me mua dhe unë jam gati të shkoj dhe do të luftoj për pozicionin tim”.

Bella-Kotchap bëri debutimin e tij në Bochum në moshën vetëm 17-vjeçare në prill 2019 dhe ka bërë 74 paraqitje për klubin gjerman, duke i ndihmuar ata të ruajnë statusin e tyre në Bundesligë gjatë sezonit 2021-2022, pasi kanë luajtur një rol kyç në fitoren dhe promovimin e tyre në sezonin paraardhës.