Do të shitet në numër të kufizuar dhe vetëm me kambio automatike dhe xDrive.

BMW ka prodhuar modele Clubsport që nga epoka E9 për të treguar gjënë tjetër më të mirë pas CSL. Pasi M3 i gjeneratës së mëparshme mori trajtimin CS në fund të 2017-ës me më shumë fuqi dhe më pak peshë, pasardhësi i tij po e heq mbulesën sot duke ndjekur të njëjtën recetë. Ashtu si modeli F80, ai gjithashtu shitet vetëm me një transmision automatik, por ka një ndryshim thelbësor. M3 CS i ri ka xDrive (me RWD të përzgjedhur) ndërsa paraardhësi i tij kishte RWD.

Inxhinierët nga BMW M kanë manipuluar motorin me turbo dyfishtë, 3.0 litra “S58” për të zhbllokuar 543 kuaj fuqi dhe për t’u përshtatur në mënyrë të përkryer me M4 CSL vetëm për RWD. Nuk është gjashtëshja inline më e fuqishme në historinë e kompanisë pasi 3.0 CSL ultra i rrallë është edhe më i fortë, me 553 kf. Çift rrotullimi maksimal prej 479 paund-feet (650 Njuton-metra) është i pandryshuar në krahasim me M3 Competition xDrive mbi të cilin bazohet CS.

Përveç paketimit të 40 kuajve shtesë, M3 CS humbet afërsisht 75 paund (34 kilogramë) falë një ansambli plastike të përforcuar me fibra karboni. CFRP është përdorur nga BMW për tavanin, ndarësin e përparmë, hyrjet e ajrit, kapakët e pasqyrave anësore, difuzorin e pasmë dhe spoilerin e kapakut të bagazhit. Çatia është gjithashtu e bërë nga i njëjti material i lehtë por i qëndrueshëm, dhe po ashtu janë edhe marshat e ndërrimit në brendësi ku tastiera qendrore dhe shiritat e zbukurimit janë gjithashtu CFRP.

Ansambli përfshin gjithashtu një silenciator të pasmë titani dhe një palë sedilje përpara me një guackë karboni. Përveç kësaj, ne vërejmë se hyrjet e pasme të ajrit dhe kontrollet janë hequr në një përpjekje për të hequr kilogramët e çmuar. M4 CSL shkoi një hap më tej duke hequr dorë nga sediljet e pasme, por padyshim që kjo nuk do të kishte kuptim në një makinë me katër dyer.

Thënë kështu, është bërë vitet e fundit pasi Jaguar shiti XE SV Project 8 të egër në një konfigurim me dy vende. Si M3 CS i gjeneratës së mëparshme ashtu edhe M5 CS më i madh kishin sedilje të pasme, megjithëse ky i fundit hoqi stolin për të lënë vend për dy sedilje individuale me mbështetje më të madhe anësore.

Falë oomph-it të shtuar, M3 CS shpejton në 60 mph (96 km/h) nga vendqëndrimi në 3.2 sekonda ose dy të dhjetat e sekondës më shpejt se Competition xDrive. Paketa M Driver’s përfshihet si standard për të mundësuar makinen e shpejtë që të arrijë një shpejtësi të rregulluar elektronikisht 188 mph (303 km/h).

Stilimi është i diskutueshëm dhe nuk po flasim domosdoshmërisht për çiftin e madh të anesoreve. E përfunduar me bojën e mrekullueshme Signal Green nga katalogu Individual, M3 CS ka dritat e verdha të ditës që i bëjnë jehonë M4 CSL, M5 CS dhe makinat e garave. Ashtu si coupe-ja e fortë, kontura e grilës është e përfunduar në të kuqe ndërsa parakolpi i përparmë është bartur kryesisht. Për më tepër, pjesët e ekspozuara të fibrave të karbonit të kapuçit pasqyrojnë M4 CSL.

Klientët nuk janë të mbërthyer me këtë bojë jeshile pasi BMW do të shesë gjithashtu super sedanin me ngjyra metalike Black Sapphire dhe Brooklyn Grey së bashku me një ngjyrë Frozen Solid White Individual. Brenda, sediljet e përparme elektrike dhe me ngrohje kanë logot e ndriçuara “CS” dhe lëkurë Merino me thekse të kuqe Mugello. Rrumbullakosja e rregullimeve janë pllakat e pragut të dyerve me distinktivin “M3 CS”, një timon i mbështjellë me Alcantara dhe ngjyrat e famshme M që zbukurojnë rripat e sigurimit.

Edhe pse është M3 me performancën më të lartë deri më sot, BMW ende ju tarifon ekstra për frenat qeramike me karbon pasi makina standarde vjen me frenat e zakonshme të përbëra. Me përmasa 275/35 ZR19 përpara dhe 285/30 ZR20 mbrapa, gomat Michelin Pilot Sport Cup 2 janë një opsion pa kosto për rrotat e falsifikuara të disponueshme në ngjyrë të zezë mat ose bronz ari.

BMW thotë se do të ndërtojë M3 CS në “numër të kufizuar”, por pa zbuluar një numër të saktë. Logjika na thotë se do të jetë më pak ekskluzive se M4 CSL nga e cila vetëm 1000 njësi janë duke u ndërtuar për të gjithë botën. Me një çmim prej 118,700 dollarë (plus 995 dollarë destinacion dhe transport), sedani sportiv në specifikimet amerikane do të hyjë në prodhim në fabrikën e Mynihut në mars.