X5 M Competition fillon me 123,295 dollarë.

Pas premierës së BMW X5 të rifreskuar 2024 në fillim të shkurtit 2023, varianti M Competition të SUV-ve tani po debutojnë. Ata hyjnë në prodhim në fabrikën e prodhuesit të automjeteve në Spartanburg, Karolina e Jugut, në prill 2023 dhe kanë një debutim publik në Amelia Island Concours d’Elegance. Në SHBA, X5 M Competition fillon me 123,295 dollarë pas tarifës së destinacionit prej 995 dollarësh.

Përditësimet e grupit të fuqisë:

Variantet M Competition të X5 vazhdojnë të përdorin një V8 me dy turbo 4.4 litra, por ai fiton asistencë hibride të butë 48 volt. Një motor elektrik që prodhon 12 kuaj fuqi (9 kilovat) dhe 147 paund-feet (199 Njuton-metra) integrohet në transmetimin automatik me 8 shpejtësi. Megjithatë, modelet e rifreskuara kanë të njëjtën fuqi totale si ato të mëparshmet duke prodhuar 617 kf (460 kW) dhe 553 lb-ft (750 Nm).

BMW pretendon se asistenca hibride ofron performancë më të mirë kur përshpejton jashtë linjës. Ai gjithashtu përmirëson efikasitetin e karburantit, por marka nuk po shpall ende shifra specifike për milje për gallon.