Trajneri i Bolonjës, Thiago Motta, nuk thotë shumë për ardhjen e mundshme të sulmuesit: “Nuk mund të them nëse më pëlqen apo jo”.

Ai quhet Santiago Castro, është vetëm nëntëmbëdhjetë vjeç dhe së shpejti mund të bëhet një nga protagonistët e rinj të Serisë A.

Ditët e fundit, zërat kanë marrë gjithnjë e më shumë forcë se xhevahiri shumë i ri Velez Sarsfield është i destinuar të veshë fanellën e Bolonjës duke filluar nga fillimi i vitit 2024.

Klubi i Bolonjës duket se ka parashikuar shumë konkurrencë dhe për këtë arsye është gati të vërë në dispozicion të Thiago Motta-s një tjetër sulmues shumë të talentuar, i cili potencialisht mund të marrë rolin e zëvendësuesit të Zirkzee.

Thiago Motta, duke folur në prag të ndeshjes së kampionatit ndaj Udineses, ndeshja e fundit zyrtare e luajtur nga Bolonja në këtë 2023 plot kënaqësi, ka prekur edhe temën e merkatos.

Skuadra e Bolonjës deri më tani ka qenë surpriza më e mirë e ofruar nga kampionati (aktualisht janë në vendin e katërt në renditje) dhe mund të forcohet në janar me elementë që i lejojnë të vazhdojnë të luajnë një turne të nivelit të lartë.

Midis tyre mund të jetë edhe vetë Santiago Castro, edhe nëse Thiago Motta e ka pranuar sinqerisht se nuk e njeh.

“Ne e dimë se çfarë të bëjmë në treg, tashmë gjithçka është shumë e qartë. Santiago Kastro? Sinqerisht, nuk e njoh, kështu që nuk mund të them nëse më pëlqen apo jo”.

Sipas asaj që u raportua ditët e fundit nga ‘La Gazzetta dello Sport’, Bologna praktikisht do ta kishte mbyllur operacionin në këmbim të një shpenzimi prej rreth 7 milionë eurosh.

Prandaj, Santiago Castro duhet të zbarkojë së shpejti në Itali, por në çdo rast jo para shkurtit.

Ai në fakt është thirrur nga Argjentina U23 për turneun paraolimpik që do të zhvillohet në Venezuelë nga 20 janari deri më 11 shkurt.