Brazili ka publikuar listën prej 26 lojtarësh për Kupën e Botës – dhe yjet e Ligës Premier si, Roberto Firmino dhe Gabriel Magalhaes nuk janë ftuar.

Kombëtaret në të gjithë po shpallin ngadalë, por me siguri listat e tyre për Katar 2022 – e cila fillon më 20 nëntor.

Tifozët e futbollit mbetën të habitur nga mos ftesa e mbrojtësit të Arsenalit, Gabriel dhe asit të Liverpoolit, Firmino.

Asi i Liverpool-it, Roberto Firmino është përjashtuar nga skuadra e Brazilit për Kupën e Botës 2022.

Megjithatë, janë përzgjedhur bashkëlojtarët e Firminos si, Alisson dhe Fabinho.

Ish-asi i Hoffenheim ka qenë në formë të luhatshme këtë sezon, duke shënuar tetë gola dhe duke asistuar në 4 të tjerë në 19 paraqitje. Mirëpo, bëmat e tij nuk ishin të mjaftueshme për t’i bërë përshtypje Tites, i cili ka shkuar lojtarët e tjerë.

Bashkëlojtarët e Gabriel Magahales në Arsenal, Gabriel Jesus dhe Gabriel Martinelli, gjithashtu kanë arritur të futen në listë.

Trajneri i Selecaos, Tite, ka përzgjedhur edhe yjet e Manchester United, Casemiro, Fred dhe Antony.

Thiago Silva i Chelseat gjithashtu është përzgjedhur dhe do të jetë një nga lojtarët më të vjetër në turne në moshën 38-vjeçare.

Skuadra e Brazilit prej 26-të lojtarësh që janë ftuar për Kupën e Botës:

Portierët

 • Alisson
 • Ederson
 • Weverton

Mbrojtësit

 • Bremer
 • Eder Militao
 • Marquinhos
 • Thiago Silva
 • Aleks Sandro
 • Alex Telles
 • Danilo
 • Dani Alves

Mesfushorët

 • Bruno Guimaraes
 • Casemiro
 • Everton Ribeiro
 • Fabinho
 • Fred
 • Lucas Paqueta

Sulmuesit

 • Antony
 • Gabriel Jesus
 • Gabriel Martinelli
 • Neymar
 • Pedro
 • Rafinha
 • Richarlison
 • Rodrygo
 • Vincius Jr.