Brighton është afër një marrëveshjeje me Lille për mesfushorin Carlos Baleba (2004). Bisedimet janë duke vazhduar për një tarifë prej 25.6 milionë stërlinash (30 milionë euro), përfshirë bonuset, për 19-vjeçarin nga Kameruni.

Mail Sport zbuloi javën e kaluar se Baleba ishte caktuar për të zëvendësuar Moises Caicedo, i cili përfundoi transferimin e tij prej 115 milionë funte te Chelsea javën e kaluar. Pulëbardhat kështu kanë kërkuar përforcime në mes të fushës, pasi kanë humbur edhe Alexis Mac Allister nga Liverpool në fillim të kësaj vere.

Klubi i Premier League ka qenë i lidhur shumë me 19-vjeçarin Baleba për disa javë dhe tani duket se ka arritur një përparim në negociatat me Lille.

Ylli do të udhëtojë në Angli këtë javë për t’iu nënshtruar një ekzaminimi mjekësor dhe për të diskutuar kushtet personale.

Baleba ka bërë vetëm 6 starte në Ligue 1 deri më sot, por me Caicedo që u largua nga stadiumi Amex javën e kaluar për një tarifë rekord britanike, Brighton ka lëvizur shpejt për ta zëvendësuar atë.

Brighton ka qenë i zënë për të forcuar skuadrën e tyre përpara paraqitjes së tyre të parë në Evropë këtë sezon.