Dy skuadra që vinin nga rezultate shumë të ndryshme të DFB Pokal u takuan në të famshmen Castrofer Straße të shtunën në mbrëmje.

Një ndeshje shumë argëtuese bazuar në krijimin e mundësive për gola.
Në fund, megjithatë, dy skuadrat në mes të tabelës ndanë pikët me një barazim 2-2.

Pavarësisht një paraqitjeje që meriton një fitore, Bochum i sapo promovuar do të marrë një barazim kundër një ekipi të uritur të Kölnit që sigurisht i shtyu ata në kufirin e tyre në një përballje të shpejtë dhe fizike.

BOCHUM – KOLN 2-2:
G. Holtmann (25), T. Asano (70) / T. Hübers (36), A. Modeste (45)