Sot ishte dita e derbit të Berlinit në Bundesligë.

Union Berlin e bëri të vetin duke mundur 2-0 Hertha Berlinin falë golave ​​të Awoniyi 8’ dhe Trimmel 30’.

Gjithçka e lehtë për Unionin, me një avantazh të dyfishtë tashmë pas gjysmë ore lojë, i mirë për të kontrolluar mësymjen e Herthës.

Me këtë fitore Union shkon në vendin e 5-të me 20 pikë ndërsa Hertha ngelet e 12-ta me 13 pikë.