Në ndeshjen e fundit të ditës në Bundesliga, Dortmundi arrin një fitore të rëndësishme në fushën e Gladbachut dhe renditet i dyti pas Bajernit.

Borussia Mönchengladbach – Borussia Dortmund 1-2:
Stindl (50.) / Hazard (8.), 1:2 Hakimi (71.)
Gladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini – Kramer (Embolo, 77.), Zakaria (Jantschke, 36.), Hofmann (Thuram, 65.) – Neuhaus, Stindl, Plea
Dortmund: Bürki – Piszczek, Hummels, Zagadou – Hakimi, Can, Witsel, Guerreiro – Brandt (Sancho, 65.), Haaland (Akanji, 90.+2), Hazard (Reyna, 83.)