Duhet të ishte një lojë e ekuilibruar, ishte vetëm në pjesën e parë. Mainz fiton ndeshjen e parë të javës së 22-të të Bundesligës duke mposhtur Borussia Monchengladbachun 4-0 dhe kalon përkohësisht në vendin e shtatë në renditje. Lee hapi rezultatin në pjesën e parë, më pas golat e Ingvartsen, Ajorque dhe Weiper Nelson erdhën në pjesën e dytë.

Mainz – Borussia Monchengladbach 4-0:
25’ Lee, 49’ Ingvartsen, 72’ Ajorque, 90’+3’ Weiper