Ka pasur një pritje të madhe për ecurinë e takimit të parë të javës së njëmbëdhjetë të Bundesligës, ndeshje mes dy skuadrave që nisi me këmbën e djathtë. Mainzit i duhet vetëm pak kohë për të hequr qafe Këlnin, për t’i kaluar në renditje dhe për t’iu ngjitur Freiburgun në pozitën e tretë. Formacioni mikpritës shkon në disavantazh pas 11′ (penalltia e Ingvartsen) dhe mbetet në 10 futbollistë në 28′ për përjashtimin e Kilian dhe bie nga goditjet e Kohr dhe Stach, të cilët mbyllin ndeshjet tashmë në 45′. Në pjesën e dytë vijnë edhe golat e Caricol dhe Onisiwo.

MAINZ – KÖLN 5-0:
11’ pen. Ingeartsen, 35’ Kohr, 49’ Stach, 73’ Caricol, 84’ Onisiwo