Suksesi themelor i Schalkes ndaj Herthës në ndeshjen e parë të javës së 28-të të Bundesligës. Knappen fitojnë ndeshjen direkte për shpëtim ndaj Hertha-s dhe ngjiten në zonën e playout-it, duke lënë vendin e fundit për Berlinezët. 5-2 rezultati final në Gelsenkirchen: nga Starke, Bulter (brace), Terodde dhe Kaminski golat për vendasit. Jovetic dhe Richter autorët e golave ​​për Herthan.

SCHALKE 04 – HERTHA BERLIN 5-2:
T. Skarke (3), M. Bülter (13), (78), S. Terodde (48), M. Kamiński (90+2) / S. Jovetić (45+3)
M. Richter (84)