Fitore shumë e rëndësishme në garën për shpëtim për Shtutgartin, i cili mundi 2-1 Mainzin në ndeshjen e parë të javës së 13-të të Bundesligës dhe bën një kërcim trefish në renditje.

Skuadra e Mararazzo-s kaloi në avanatazh në minutën e 21-të me Ito-n, por u barazuaa në minutën e 39-të nga Hack.  Për të vendosur fitoren nevojitej goli i shënuar në fillim të pjesës së dytë nga Sosa.

Stuttgart – Mainz 2-1:   
21 ‘Ito (S), 39′ Hack (M), 51’ Sosa (S)

Stuttgart: Müller – Mavropanos, Anton, Ito – Karazor – Massimo (Mvumpa 85′), Endo (c), Mangala (Klimowicz 63′), Sosa – Förster (Nartey 63′) – Marmoush (Stenzel 82′) Tr: Pellegrino Matarazzo

Mainz: Zentner – Nemeth (Stach 75′), Hack, Niakhate (c) – Widmer, Lee, Barreiro (Stöger 75′), Boetius, Martin – Onisiwo (Ingvartsen 75′), Burkardt (Szalai 75′)  Tr: Bo Svensson